witam Drogich graczy
Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Myślicie że Sylwester to tylko fajerwerki szampan i pyszne przekąski?? nie.. ta gazetka opowie wam coś więcej o Sylwestrze z góry dziękuje za przeczytanie
Forum powoli powraca do żywych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Offline
obchody
Samo święto pożegnania starego i powitania Nowego Roku narodziło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo obchodzono je tylko w bogatszych warstwach społeczeństwa, stopniowo zwyczaj przedostawał się do życia uboższych ludzi. Na początku XX wieku pojawiły się lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. Na przykład w Danii zeskakiwano z krzesła o północy, a w Hiszpanii od 1909 wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono.
Wiadomość dodana po 01 min 14 s:
Nowy Rok
Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − św. Sylwester papież[1].
Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Gajusz Juliusz Cezar. Rzymianie czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wcześniej Rzymianie nowy rok witali 1 marca, dlatego też w wielu językach zapożyczone nazwy września, października, listopada i grudnia, czyli 9., 10., 11. i 12. miesiąca roku pochodzą od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem .
Chiński Nowy Rok
Chiński Nowy Rok wyznaczany jest zgodnie z kalendarzem chińskim i wypada zwykle w drugi (co pewien czas w trzeci) nów księżyca po przesileniu zimowym, które musi wypaść w jedenastym miesiącu księżycowy]. Podobnie Nowy Rok czyli Święto Tết w Wietnamie. Także w Korei jest to święto ruchome nazywające się Seollal i obchodzone zgodnie z koreańskim kalendarzem księżycowo-słonecznym.
W buddyzmie therawada i hinajana (w Tajlandii, Mjanmie, Sri Lance, Laosie, Kambodży), tradycyjnie Nowy Rok rozpoczynał się wraz z pierwszą kwietniową pełnią księżyca, jednak współcześnie ma najczęściej stałą datę – rozpoczyna się 13 kwietnia[4].
Tradycyjnym irańskim świętem Nowego Roku jest Nouruz obchodzone w dniu równonocy wiosennej.
Żydowski Nowy Rok to święto Rosz ha-Szana.
Forum powoli powraca do żywych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Offline
Sztuczne ognie
Sztuczne ognie (fajerwerki, od niemieckiego Feuerwerk).– wyroby pirotechniczne wykorzystywane do celów widowiskowych i sygnalizacyjnych, po zapaleniu dające efekty świetlne i akustyczne. Obecnie największym producentem fajerwerków są Chiny.
Forum powoli powraca do żywych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Offline
Fajerwerki W Polsce
Jedno z pierwszych pisanych świadectw puszczania fajerwerków dał Łukasz Górnicki w swoich „Dziejach”. Zanotował w nich, że kiedy w 1566 roku urodził się Zygmunt III Waza „po górach nad Wilnem strzelby rozmaite, rac puszczania, insze puszkarskich przypraw ognie były zapalane”. Pokazy fajerwerków stały się bardzo popularne wśród szlachty polskiej. W XVIII wieku stanowiły niemal obowiązkową atrakcję wielu publicznych zabaw wieczornych, odbywających się na ulicy Foksal w Warszawie.
Największe pokazy sztucznych ogni miały miejsce podczas świąt państwowych: elekcji, rocznic wielkich bitew lub dla uczczenia zwycięstw. W 1683 roku w Rzeczypospolitej Obojga Narodów miało miejsce szereg uroczystości fetujących zwycięską bitwę pod Wiedniem. W Gdańsku kapitan artylerii Ernest Braun przygotował na zlecenie władz miasta fajerwerki na cześć Jana III Sobieskiego. Puszczane one były na poświęconej królowi polskiemu specjalnej uroczystości, które masowo odbywały się wówczas w Polsce i w całej Europie. Dla uświetnienia elekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 15 września 1781 odbył się pokaz fajerwerków. Pokazem fajerwerków trwającym 3 minuty uczczono także ogłoszenie niepodległości w 1918 roku.
Wiadomość dodana po 25 s:
kolorystyka
olory sztucznych ogni powstają w wyniku obecności jonów niektórych metali. Pod wpływem ciepła zostają one wzbudzone, a następnie oddają dostarczoną im energię w postaci kolorowego światła (zob. widmo emisyjne). Temperaturę, a przez to jaskrawość barw, zwiększa się dodając do soli pyłów magnezowych lub aluminiowych i uzyskując w ten sposób temperaturę nawet 2100 °C. Związki baru dają kolor zielony, sodu – żółty, strontu – czerwony, a miedzi – niebieski (zazwyczaj chlorek miedzi(II)). Purpury i fiolety powstają ze zmieszania barwy czerwonej z niebieską. Uzyskuje się więc je dodając do chlorku miedzi związki strontu w odpowiednich proporcjach.
Forum powoli powraca do żywych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Offline
i to cała historia tego święta mam nadzieje że miło się czytało
Wiadomość dodana po 02 min 13 s:
i teraz galeria
Wiadomość dodana po 04 min 45 s:
Forum powoli powraca do żywych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Offline
Ile tego napisałaś xD przeczytam se, ale potem.
Warrior cats, blogi i zwierzęta
Offline
oki troche pisałamsama troche skopiowałam z wikipedi rużnie to bywa
Forum powoli powraca do żywych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Offline
Acha xD
Warrior cats, blogi i zwierzęta
Offline
Fajne
(\__/)
(='.'=) I AM KOTEŁ.
(")_(")
Offline
dzięki!!!!!
Forum powoli powraca do żywych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Offline
Proszę!!! XD
(\__/)
(='.'=) I AM KOTEŁ.
(")_(")
Offline
c;
(\__/)
(='.'=) I AM KOTEŁ.
(")_(")
Offline
Marti, ja mam dziwne wrażenie, że ty odświeżałaś wątki, by wyprzedzić mnie w ilości postów.
I właśnie Ci się to udało :c xD
Warrior cats, blogi i zwierzęta
Offline
A może ?
(\__/)
(='.'=) I AM KOTEŁ.
(")_(")
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.042 sekund, wykonano 9 zapytań - Pamięć użyta: 905.41 kB (Maksimum: 1.04 MB) ]